obraz miejsca

LUKULLUS Francuska

ul. Walecznych 29 (róg Francuskiej)
726 262 606

LUKULLUS to założona w 1946 roku warszawska cukiernia, której znakami rozpoznawczymi są naturalność składników, bogactwo receptur i piękno formy.

Kierujemy się prostą zasadą: robić słodycze, które chcielibyśmy znaleźć na własnym stole. Wybieramy intensywne smaki najlepszych surowców, które sprowadzamy z całego świata: wanilii z Madagaskaru, holenderskiego kakao, róży damasceńskiej, bogatych w gluten francuskich mąk… Pracujemy według zasad tradycyjnego rzemiosła, nie korzystamy z gotowców, polepszaczy i stabilizatorów, wszystkie półprodukty powstają od a do z w naszej pracowni. Firmę prowadzi już trzecie pokolenie rodziny. Obecni właściciele: Albert Judycki i Jacek Malarski ukończyli prestiżowe francuskie szkoły gastronomiczne: Le Cordon Bleu i Ecole Gregoire Ferrandi.


LUKULLUS kocha Warszawę. Chcemy, żeby każde nasze wnętrze nie tylko odzwierciedlało charakter marki, ale nawiązywało też do klimatu miejsca (dzielnicy, ulicy czy nawet konkretnego budynku), w którym się znajduje. Na Francuskiej zdecydowaliśmy się na odwołania do lokalnego charakteru Saskiej Kępy oraz estetyki lat sześćdziesiątych. Kawiarnię pierwotnie zaprojektował Marcin Kwietowicz, ale w 2015 roku wnętrze zostało zmienione przez architektkę i dekoratorkę Agnieszkę Burz. Pod łukiem pomalowanym w modernistyczny wzór z rombów umieściliśmy ladę cukierniczą z kamienia Verde Gauguin, którego faktura ma nawiązywać do artystycznych tradycji dzielnicy. Klienci mogą rozsiąść się w polskich fotelach klubowych z lat sześćdziesiątych pod lampami vintage holenderskiej marki RAAK. Na stolikach ustawiliśmy duńskie i niemieckie wazoniki typu Fat Lava z przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Ciastka wyeksponowaliśmy na oryginalnych przedwojennych platerach warszawskich firm Fraget, Norblin czy Henneberg. Szczytowe ściany lokalu zdobią murale: fragmenty kolażu Jana Dziaczkowskiego namalowane przez Aleksandrę Dziaczkowską i Różę Litwę. Kolaż Jana Dziaczkowskiego o Warszawie przez cały rok zdobi również nasze firmowe opakowania. Pod żółtym wieczkiem pudełka LUKULLUS sezonowo pojawiają się ilustracje innych młodych warszawskich artystów. Współpracowaliśmy już z Anną Warszawską, Bożką Rydlewską i Olką Osadzińską. W 2015 roku serię opakowań zimowych ozdobi akwarela Tytusa Brzozowskiego.