obraz miejsca

BarKa

Bulwar Grzymały Siedleckiego

Zacumowana na Wiśle, w bezpośrednim sąsiedztwie stacji metra Centrum Nauki Kopernik, sezonowa klubokawiarnia, scena koncertowa i przystań.

BarKa to inicjatywa założycieli kilku warszawskich klubokawiarni – Planu B, Placu Zabaw oraz nieistniejącego już Powiększenia. Założeniem było stworzenie ładnie zaprojektowanej, sezonowej klubokawiarni na Wiśle, z ambitnym, niekomercyjnym programem kulturalnym, przede wszystkim muzycznym. BarKa powstała w 2012 roku i już od samego początku stała się jednym z najpopularniejszych miejsc nad Wisłą. Oprócz imprez djskich odbywających się od czwartku do niedzieli, co roku organizuje kilkadziesiąt koncertów najciekawszych polskich projektów związanych z tzw. sceną niezależną – od avant popu, przez jazz do noise rocka. Za program artystyczny Barki odpowiada Stowarzyszenie Plan B. Od 2015 BarKa weszła w skład zorganizowanego na nabrzeżu spójnego kompleksu gastronomiczno – kulturalno – rekreacyjnego o nazwie Plac Zabaw nad Wisłą. Działa od maja do września, codziennie od 11 do ostatniego klienta.


BarKę zaprojektowano we współpracy z renomowaną warszawską pracownią Projekt Praga. Ideą było stworzenie miejsca eleganckiego, ale przy wykorzystaniu pomysłowych, niestandardowych rozwiązań i tanich materiałów. Na bazie dwóch połączonych barek transportowych stworzono lekką konstrukcję podtrzymującą układ żagli przeciwsłonecznych. Bar wraz zapleczami oraz konstrukcję djki pokryto półprzezroczystym mlecznym materiałem podświetlanym białym światłem, dzięki czemu uzyskano efekt pływającego lampionu. Z całowicie białą barka kontrastują różnokolorowe, jaskrawe meble.