PROJEKTANTKA SIECI RESTAURACJI TRATTORIA RUCOLA

Aleksandra Wasilkowska fot_Maciej Landsberg

Jakie były początki projektu nad Rucolą?

Dość typowe. Zadzwonił do mnie jeden z właścicieli restauracji i zaprosił do współpracy. Na szczęście szybko zdobyłam jego zaufanie i pozwolił mi postawić do góry nogami wszystkie pierwotne założenia. Zaryzykowaliśmy – udało się.

Co okazało się najtrudniejsze podczas pracy w lokalu na Francuskiej?

Trudne były tylko kwestie techniczne. Piwnica była ciemna i wilgotna, trzeba było tę przestrzeń osuszyć i zamienić w przyjemne miejsce.

Który element aranżacji jest najważniejszy?

Najważniejsze są oczywiście fototapety z pokrzywami i innymi chwastami. Zdjęcia zrobił Maciek Landsberg świetny fotograf, z którym współpracuję od lat.

A skąd pojawił się na to pomysł?

Lubię chwasty w mieście, szczególnie te jadalne jak pokrzywy i dzika marchew. W swojej praktyce staram się zawsze wygospodarować jak najwięcej miejsca na zieleń.

Czy Warszawa pięknieje według Pani?

Tak, powstaje wiele pięknych przestrzeni i ogólnie kultura materialna wzrasta. Gusta oczywiście szybko się zmieniają, ale cieszy mnie, że powraca moda na tradycyjne rzemiosło.

Które miejsca często Pani odwiedza?

Bardzo lubię wnętrza socrealistyczne w Pałacu Kultury i Nauki. Przepiękna jest sala marmurowa lub sala Broniewskiego. Lubię też skromne, ale wykonane z bardzo dobrej jakości materiałów wnętrza Fundacji Galerii Foksal.

Nad czym obecnie Pani pracuje?

Przygotowujemy koncepcję rewitalizacji kilku bazarów. Pracuję też nad mieszkaniówką, domem jednorodzinnym i scenografią w berlińskim teatrze Volksbuhne.


Aleksandra Wasilkowska urodziła się w 1978 roku w Warszawie. Jest absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej i francuskiej Ecole d’Architecture de Bretagne. Od 2007 roku prowadzi pracownię architektoniczną w Warszawie, która specjalizuje się w projektach domów, budynków użyteczności publicznej, targowisk, przestrzeni publicznych, wnętrz, wystaw, scenografii i ogrodów. Artystka należy do Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Ordre des Architects d’Ile-de-France. Od wielu lat prowadzi projekty związane z rewitalizacją przestrzeni miejskich. Jest autorką wielu wystaw o architekturze, publikacji i książek. Od kilku lat prowadzi autorski cykl Architektura Cienia poświęcony badaniom zjawisk takich jak handel uliczny, bazary, szalety i inne obiekty architektoniczne wypierane z tkanki miejskiej. Jej prace były prezentowane min. w  Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Co widać. Polska sztuka dzisiaj), Guggenheim Museum w Nowym Jorku, Seoul Art Center w Korei, Narodowej Galerii Zachęta, Instytucie Awangardy, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie i Tbilisi, Nowym Teatrze i Operze Narodowej w Warszawie, Bunkrze Sztuki w Krakowie. Projekty wyróżniane są w konkursach, np. na modernizację Placu Grzybowskiego w Warszawie, czy ogrodu w Pontivy we Francji. Aleksandra Wasilkowska została dwukrotnie nagrodzona za najlepszą przestrzeń teatralną na festiwalu Boska Komedia w Krakowie, była nominowana do nagrody Gwarancje Kultury 2015. W 2010 roku wraz z Agnieszką Kurant reprezentowała Polskę na XII Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji.